History

Levski - Triaditza club has separated from Levski club at the end of 1999. This way, together with its registration as a legal body, was officially legitimated the present situation – the trainees and the coaches in Triaditza Hall have always been an independent unit of Levski. President and Head Coach of Levski - Triaditza became Valentina Ganeva. She is known as the first gymnast of Neshka Robeva. During her gymnast’s career she ranked 4th at the World Championship in Basel in 1977 and became three times Champion of the Balkans. Thanks to these achievementts, Mrs. Ganeva was honored as Sports Master of Bulgaria. Several new members joined the club after its foundation. Dorcha Kalcheva, member of the Management Board of the Bulgarian Rhythmic Gymnastics Federation, was appointed as vice-president. Svetla Slavova, two times World Champion (group), Angelina Yovcheva – European silver medalist (group), Yordanka Zarkova, Borislava Germanova, Maria Kancheva – as coaches and Volodia Lebedev – as choreographer, also member of the club.

Major club achievementts:

Major club achievementts:

  • 2018:
    • Laura Traets, Madlen Radukanova - III place Group - World championship, I place - final; III place Team - European championship, III place Group, I place - final;
    • Boryana Kaleyn - II place Team - World championship, IV place - hoop, VI place - ribbon; II place WC Baku, Azerbaijan - clubs; ІII place WC Tashkent, Uzbekistan - hoop; ІII place WC Sofia, Bulgaria - hoop; III place WChC Kazan, Russia - hoop; ІІІ place Grand prix Thais, France - all around, ball; І place Moscow, Russia - ball, II place - hoop, III place - ribbon; II place – National championship category Elite;  I place – senior, National championship Julieta Shishmanova; 
    • Bilyana Vezirska - І place – junior, National championship category A;
    • Yana Popova - II place – National championship category B - senior;
    • Vaya Draganova - II place – junior, National championship Julieta Shishmanova; 
    • Viktoriya Georgieva - ІІІ place – pre-junior, National championship category Elite; 
    • Group - I place – senior, National championship Elite;
    • Team - I place – senior, National championship B;
    • Group - I place – junior, National championship Elite;
    • Team - I place – junior, National championship Elite;
    • Team - I place – children, National championship A;
    • Team - II place – junior, National championship B;
    • Group - II place – pre-junior, National championship Elite;
    • Group 2-3 - II place – junior, National championship Elite;
    • Group - II place – children, National championship A;
    • Team - III place – senior, National championship Elite;
    • 36 goldens, 38 silvers, 38 bronzes medals of Internationals and Nationals tournaments;
    • Boryana Kaleyn, Bilyana Pisova - members of National team, senior individual; Laura Traets, Madlen Radukanova - members of National team, senior group; Vaya Draganova, Elena Georgieva - members of National team, junior individual; Mila Yanakieva, Adriana Angelova, Viktoriya Georgieva, Presiyana Asenova -  members of the National youth’s unit. 

Winner of the prize "Sportsman example" in memory of Dora Kaltcheva - Boryana Kaleyn.

Club’s trainers coached players in Japan.

  • 2017:
    • Laura Traets, Madlen Radukanova - II place Group - World championship; II place - final;
    • Bilyana Vezirska, Bilyana Pisova, Maria Spasova - III place Team - European championship - junior group; 
    • Boryana Kaleyn - ІХ place World Games - hoop, ball, ribbon, Х place - clubs; ІV place WC Tashkent, Uzbekistan, ІІІ place - clubs; ІХ place WC Baku, Azerbaijan;  ІV place WChC Portimao, III place - clubs,  V place - ball, VІІІ place - hoop;ІІ place International tournament Moscow, Russia; І place International tournament Sofia, Bulgaria; III place – National championship category Elite;  III place – senior, National championship Julieta Shishmanova; 
    • Bilyana Pisova - ІІ place – junior, National championship category A;
    • Mila Yanakieva - ІІІ place – pre-junior, National championship category Elite; ІІІ place – National championship Golden hoop Cup; 
    • Group - I place – junior, National championship Elite;
    • Group - I place – pre-junior, National championship Elite;
    • Team - II place – junior, National championship Elite;
    • Group - II place – children 1, National championship A;
    • Group - III place – senior, National championship A;
    • Team - III place – pre-junior, National championship A;
    • Group - III place – children 2, National championship A;
    • 14 goldens, 22 silvers, 16 bronzes medals of Internationals and Nationals tournaments;
    • Boryana Kaleyn - member of National team, senior individual; Laura Traets, Madlen Radukanova - members of National team, senior group; Vaya Draganova - member of National team, junior individual; Bilyana Pisova, Maria Spasova, Bilyana Vezirska - members of National team, junior group; Mila Yanakieva, Adriana Angelova, Viktoriya Georgieva, Presiyana Asenova -  members of the National youth’s unit. 

Winner of the prize "Sportsman example" in memory of Dora Kaltcheva - Laura Traets.

Club’s trainers coached players in Japan, Norway.

  • 2016:
    • Laura Traets - І place, category A – senior, National championship; 
    • Martina Ilieva - II place, category B – pre-junior, National championship;
    • Boryana Kaleyn - III place – senior, National championship Julieta Shishmanova; 
    • Team - I place, category B – pre-junior, National championship;
    • Team - II place, category Elite – senior, National championship;
    • Group - II place – junior, National championship;
    • Group - II place – pre-junior 1 team, National championship;
    • Group - II place – pre-junior 2 team, National championship;
    • Group - III place – senior, National championship;
    • Team - III place, category B – senior, National championship;
    • Group - III place, category A – children, National championship;
    • 18 goldens, 16 silvers, 7 bronzes medals of Internationals and Nationals tournaments;
    • Sara Staykova, Boryana Kaleyn, Madlen Radukanova - members of National team, senior individual; Laura Traets, Madlen Radukanova - members of National team, senior group; Bilyana Pisova, Vaya Draganova - members of National team, junior individual; Bilyana Pisova, Vaya Draganova, Maria Spasova, Bilyana Vezirska, Tihomira Boneva - members of National team, junior group. 

Club’s trainers coached players in Japan, Norway.

Kristina Chochanova-Ivanova (choreographer) joined the club team.

  • 2015:
    • Sara Staykova – VII place Team – World Championship; ІІІ place – senior, National Championship category Elite; III place - National Championship Julieta Shishmanova; 
    • Madlen Radukanova – ІІІ place – final, junior group – European Championship; І place – junior, National Championship category A; 
    • Boryana Kaleyn – І place - junior, National Championship category Elite; 
    • Group - І place, category A – pre-junior, National championship; 
    • Team - І place, categories Elite and A – pre-junior, National championship;
    • Group - І place, category A – children, National championship;
    • Group - І place, category B – pre-junior, National championship;
    • Group - ІI place, category A – senior, National championship;
    • Group - IІ place, category A – junior, National championship;
    • Team - IІ place, categories Elite and A – junior, National championship; 
    • 23 goldens, 19 silvers, 19 bronzes medals of Internationals and Nationals tournaments;
    • Sara Staykova - member of National team, senior individual; Laura Traets, Emiliya Radicheva, Elizabet Dushkova - members of National team, senior group; Boryana Kaleyn, Bilyana Pisova - members of National team, junior individual; Madlen Radukanova - member of National team, junior group; Mariya Spasova, Nikol Kirilova - members of the National youth’s unit. 

Club’s trainers coached players in Japan, Croatia, Norway. 

Evelina Ananieva, Petya Sadakova, Iveta Ivanova, Ralitsa Kandova (coaches) and Angel Kalchev (conditional coach) joined the club team.

  • 2010-2014:
    • Olympic Games - Katrin Velkova (2012) - VI place – group;
    • Youth Olympic Game - Emiliya Radicheva - II place, junior group;
    • World Championship - Katrin Velkova (2011) - ІІІ place – group all around, I place – final; Katrin Velkova (2010) - ІІІ place – group final; 
    • European Championship - Boryana Kaleyn (2014) - IV place, junior team; III place - final; Emiliya Radicheva, Laura Traets (2013) -  ІІІ place – junior group; Katrin Velkova (2012) - IV place - group all around, II place – final;
    • Champions of Bulgaria - Boryana Kaleyn (2014 junior Elite, 2012, 2011 pre-junior Elite, 2010 children); Biliyana Pisova (2014 pre-junior Elite, 2012 children); Yana Popova (2012 junior A); 
    • 9 goldens, 7 silvers, 6 bronzes medals of National championship - individual;
    • 4 goldens, 7 silvers, 3 bronzes medals of National championship - team;
    • 7 goldens, 7 silvers, 4 bronzes medals of National championship - group;
    • 69 goldens, 71 silvers, 50 bronzes medals of Internationals and Nationals tournaments;
    • members of National team - senior individual - Sara Staykova (2011-2016); senior group - Katrin Velkova (2008-2012); junior individual - Boryana Kaleyn (2012-2015), Madlen Radukanova (2014), Steysi Bancheva (2013 - Beroe Sports Club); junior group - Laura Traets (2012-2014), Emiliya Radicheva (2012-2014), Elizabet Dushkova (2013-2014), Madlen Radukanova (2014-2015);  members of the National youth’s unit - Bilyana Pisova (2012-2014), Yoanna Angelova (2014), Nikol Kirilova (2014), Mina Totkova(2013), Yana Kortezova (2009-2012), Madlen Radukanova (2010-2012), Laura Traets (2008-2011), Emiliya Radicheva (2010-2011), Boryana Kaleyn (2010-2011).

Club’s trainers coached players in Japan, Belgium, USA, Norway. 

Over the years, part of the club's leadership have been Denislava Lilova (coach), Teodora Aleksandrova (coach), Romina Bozhilova (coache), Petar Koldamov (choreographer), Ina Milcheva (coach), Albena Arnaudova (choreographer).

  • 2000-2009:
    • World Championship - Iliana Tsaneva (2002) – II place – group final; 
    • European Championship - Magika Dimitrova (2007) - II place - junior group;
    • Balkan Games - Anzhela Ivanova (2006) - I place - junior, team;
    • Champions of Bulgaria - Sara Staykova (2007 junior A); Anzhela Ivanova (2005 junior A); Desislava Ivanova (2004 pre-junior A); Magika Dimitrova (2004 pre-junior Elite, 2002 children);Todorka Ivanova (2002 senior B); Iliana Tsaneva (2001 senior); 
    • 9 goldens, 9 silvers, 8 bronzes medals of National championship - individual;
    • 1 golden, 7 silvers, 6 bronzes medals of National championship - team;
    • 4 goldens, 6 silvers, 9 bronzes medals of National championship - group;
    • 47 goldens, 34 silvers, 33 bronzes medals of Internationals and Nationals tournaments;
    • members of National team - senior individual - Magika Dimitrova (2008), Stela Angelova (2002); senior group - Katrin Velkova (2008-2012), Iliana Tsaneva (2002); junior individual - Sara Staykova (2008), Magika Dimitrova (2006), Anzhela Ivanova (2006), Bilyana Milanova (2002); junior group - Desislava Ivanova (2004), Ina Milcheva (2004), Magika Dimitrova (2007), Dzhuliya Georgieva (2007);  members of the National youth’s unit - Yana Kortezova (2009-2012), Aleksandrina Tsekova (2009), Laura Traets (2008-2011), Vanina Izvorska (2009), Darina Ivanova (2007-2009).

Athlete of the decade was awarded Iliana Tsaneva, with runner-up Magika Dimitrova.

In 2001 and 2005 the club performed The Creation of the World show.

In 2005 Valentina Ganeva was a head coach of junior group.

Club’s trainers coached players in China, Japan, Korea, Brazil, Norway, Egypt, Turkey, Belgium, Switzerland, England, France.

Over the years, part of the club's leadership have been Mariana Pishtalova (judge), Asia Ivanova (coach), Silviya Valeva (coach), Tsvetanka Petkova (choreographer), Mariya Gateva (judge), Borislava Ilieva (coach), Nadezhda Ilkova (coach), Aleksandra Bosakova (coach).